Vystoupení žáků v Domově seniorů v Sedlčanech 21. ledna 2025
V úterý 21. 1. vystupují žáci s pohádkou Šípková Růženka v DS v Sedlčanech. Potřebují stejné oblečení jako na vánoční besídku.
Po vystoupení se zúčastní besedy v milínské knihovně. Dopravu hradí škola z projektu ŠABLONY OP JAK.
Návrat do školy předpokládáme po 13. hodině, pak půjdou žáci po skupinách na oběd.
Kroužky se v ten den nekonají.
Vystoupení žáků v Domově seniorů V Rožmitále pod Třemšínem 14. ledna 2025
V úterý 14. 1. vystupují žáci s pohádkou Šípková Růženka v DS v Rožmitále pod Třemšínem. Potřebují stejné oblečení jako na vánoční besídku.
Chlapci: bílé košile a tmavé kalhoty.
Děvčata: punčochy, bílé halenky nebo trika, školní sukýnku dostanou na místě.
Vhodné boty k tancování. Oblečení dětem, které hrají hlavní role, zapůjčí škola.
Po vystoupení absolvují výukový program v Hornickém muzeu. Vstupné i dopravu hradí škola z projektu ŠABLONY OP JAK. Návrat do školy předpokládáme po 13. hodině, pak půjdou žáci po skupinách na oběd. Kroužky se v ten den nekonají.
Plavecký výcvik ve školním roce 2024/2025
Z důvodu velikonočních prázdnin a nutnosti splnění povinných 10 hodin plaveckého výcviku ve školním roce nám byl posunut začátek plavání.
První hodina se bude konat už 24. 1..
Po dobu plaveckého výcviku budou mít žáci upravený rozvrh hodin. Ve čtvrtek se budou učit podle pátečního rozpisu hodin a v pátek podle čtvrtečního. Kroužky ve čtvrtek se budou konat beze změny.
Termín: 7. 2. – 11. 4. 2025 (pátky)
Čas: 8.00 - 8.45 hod Autobus odjíždí v 7.15 h od školy.
Vybavení: plavky, ručník, mýdlo, hřeben (vše v igelitové tašce)
Škola hradí cenu kurzovného i dopravy. Plavecký výcvik je povinný, žák z něj může být uvolněn jen na základě vyjádření lékaře. V tomto případě podají rodiče žádost ředitelství školy o uvolnění dítěte z plaveckého výcviku. Tu si vyžádají u třídního učitele. Je zapotřebí ji podložit lékařským potvrzením. K výcviku je třeba mít také platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti žáka. Toto potvrzení platí dva roky i pro účast žáka ve škole v přírodě. Některé děti ho mají platné z minulého roku.
Žáci, kteří posudek platný nemají, obdrží formulář od třídního učitele a do 31. ledna si zajistí jeho potvrzení u dětského lékaře.
Vánoční besídka 17. prosince
V úterý 17. prosince se konala naše vánoční besídka a my jsme na ní hráli pohádku O Šípkové Růžence. Připravovali jsme se na ni necelé dva měsíce, než jsme se dočkali a měli vystoupení za sebou. Skoro všichni spolužáci, včetně mě, měli trému. Vystoupit na pódium před tolik lidí, není lehké, ale překonali jsme strach a zvládli jsme to. Já se nejvíc bála posledního slova před koledami, jelikož jsem jeho text dostala skoro až týden před vystoupením. Ale naučila jsem se ho. Někteří diváci byli při besídce tak dojatí, že až plakali. Odměnili nás za naše výkony dlouhým a bouřlivým potleskem. Moc se nám naše vystoupení povedlo a za to jsem moc ráda. V. Knížková 5. ročník
Projektový den "Pekelná škola" - 5. prosince
Ve čtvrtek 5. 12. jsme měli čertí školu. Byli jsme jako vždy rozděleni do skupin. Nejdříve na hlavní dvě, to bylo nebe a peklo. Potom jsme se ještě rozdělili do dalších menších skupin, komety, andělé, čerti a pekelníci. Nejprve jsme šli k paní učitelce Citerbartové a paní učitelce Marcelce a tam vyráběli lízátko, na které bylo připraveno těsto ze sušenek Lotus. Měli jsme je vyrobit jako hlavu čerta, z marcipánu, pak rohy, oči a pusu a to vše se pak polilo čokoládou buď mléčnou nebo bílou. Hlavička se napíchla na špejli a ta tam krásně zatuhla spolu s čokoládou. No, byla to opravdu mňamka, všichni se jen olizovali. Po této činnosti jsme se nasvačili a poté šli do třídy k paní učitelce Votavové, kde jsme vyráběli andělíčky. Ti se nám moc povedli, a proto nám teď visí na našem vánočním stromečku, u kterého jsme si společně zazpívali koledy. Nakonec byl čertí rej, kde probíhaly soutěže a nakonec dorazil i Mikuláš s nadílkou. Druhý den proběhlo vyhodnocení. My jsme se se skupinou andělů dělili o první místo. Den se vydařil a myslím, že se všem líbil.
K. Škvárová 5. ročník
Rozsvícení adventních stromů v Horčápsku a v Tochovicích 29. a 30. listopadu
V pátek 29. listopadu jsme měli se školou vystoupení k rozsvěcení vánočního stromu v Horčápsku. Akce začínala v pět hodin, přesně v ten správný čas na rozsvěcení stromku, protože už je pěkná tma. Venku u stromečku jsme odpočítávali a stromeček se krásně rozsvítil, letos hned napoprvé. Potom jsme se přesunuli do sálu obecního úřadu, který je nově zrekonstruovaný a vypadá to tam jako v nějaké moderní pražské kavárničce. Program byl bohatý, před naším vystoupením tam hrál pán na saxofon, po něm houslové trio se svými vánočními písněmi a nakonec my s našimi zimními písněmi, koledami a básničkami. Bylo to opravdu hezké. My jsme jednu naši píseň ještě ozvláštnili pohybem se svíčkami a myslím, že i proto jsme měli tak veliký úspěch. Rodiče nás odměnili opravdu velice dlouhým potleskem, Udělali jsme na ně velký dojem. Také jsme dostali za odměnu balíčky s dobrotami. Den se mi líbil.
S. Šimková 5. ročník
Tvoření vánočních dekorací 21. 11. 2024
Ve čtvrtek 21. 11. zveme všechny rodiče, aby v čase 16.00 – 18.00 h přišli do školy tvořit vánoční dekorace pro školní jarmark. Akce je náročná na přípravu, proto Vás žádáme o účast.
Budeme ovšem rádi, pokud nebudete moci přijít, když pošlete do školy dekorace doma vytvořené.
Jarmark se bude konat 30. 11. při rozsvícení obecního adventního stromu.
Vánoční fotografování dětí - 14. listopadu
Ve čtvrtek 14. 11. bude od 8.00 h probíhat vánoční fotografování dětí. Fotit se budou jen závazně přihlášení žáci. Každému dítěti bude zhotovena celá série fotografií za 460 Kč, vy si z ní pak můžete vybrat poloviční za 300 Kč.
Pokud se fotí sourozenci společně, připočítává se příplatek 50 Kč. Děti můžete závazně přihlásit do 13. 11. . V případě sourozenců nám napište, zda je máme nechat vyfotit společně.
Projektový den "Jak se chovat v situacích ohrožení života" 7. listopadu 2024
Dne 7. 11. jsme měli projekt – Jak se chovat v situacích ohrožení života. Na začátku dne jsme se rozdělili do 7 skupin. Přijeli k nám studentky ze SZŠ v Příbrami. Naučily nás spoustu nových věcí. Například nám ukázaly, jak zastavit krvácení, nebo jak dát člověka do stabilizované polohy. Také jsme se dozvěděli, jak zavázat zraněnou ruku a nohu a jak resuscitovat osoby. Potom jsme se přemístili do horní třídy, tam jsme si ukázali, jak obvázat zápěstí, dále nám dali karty s obrázky dětí a poznávali jsme, co na nich dělají špatně a přiřazovali k nim správné výrazy. Říkali jsme si, co dělat, když se nám stane zranění nebo úraz. V dolní třídě jsme si povídali o dopravě. Na závěr dopoledne jsme si vyzkoušeli cvičnou evakuaci školy. Den se nám líbil.Ve čtvrtek 7. 11. se koná školní projekt „Jak se chovat v situacích ohrožení života“. T. Šimůnková 4. ročník
Vystoupení žáků v Domově seniorů v Sedlčanech 31. října 2024
Dne 31. 10. jsme vystupovali v Domově důchodců v Sedlčanech. Vystoupení se jmenovalo "Cesta do Afriky" a všem se velice líbilo, a proto jsme sklidili velký potlesk. Za odměnu jsme dostali čokoládová vajíčka. Potom jsme jeli do skanzenu ve Vysokém Chlumci. Tam jsme si užili prohlídku starých domečků. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Například, že do pece v černé kuchyni se vešlo až deset bochníků chleba, nebo jak se upravovala vajíčka tím, že se naložila do roztoku, aby déle vydržela. Den se mi moc líbil. T. Šimůnková 4. ročník
Projektový den "Jak se narodila naše republika" - 23. října 2024
Ve čtvrtek 23. 10. jsme měli ve škole projekt na téma vznik Československé republiky. Jako vždy jsme se rozdělili po týmech. Můj tým nesl název „prezidenstská standarda“. Pan Z. Votava, který pracuje v muzeu, nám přivezl ukázat uniformy, kulomet, granáty, různé zbraně a krásně vyprávěl o naší historii a historii legií v Rusku. Zbraně a všechny ukázky byly pouze rekvizity, ale vypadaly úplně jako doopravdy. Mě nejvíc zaujala hlína ve skleněné lahvičce. Ta měla být doopravdy z bitvy u Zborova. Ve skupině u pana ředitele jsme vyráběli leporelo, bylo to moc pěkné a moc hezky pracovali i prvňáčci. Dále pokračoval program u paní učitelky Votavové v tělocvičně, kde byl i pan Votava, a tam jsme dostali kvízové otázky z toho tématu, o kterým nám vyprávěl. Například, kdo složil národní hymnu. Měla nám vyjít tajenka PRVNÍ REPUBLIKA. Také jsme měli za úkol běhat po tělocvičně třeba s kulometem nebo mít na sobě ty těžké boty. Zkusili jsme si, jak moc těžkou výzbroj museli mít vojáci na sobě. Poslední stanoviště bylo u paní učitelky Citerbartové, tam jsme si povídali o hudbě a také jsme písně zpívali. Dozvěděli jsme se, že oblíbená píseň T.G.Masaryka byla Ach synku, synku a tu jsme si také zazpívali. Slyšeli jsme zůzné hymny, tu naší krásnou jsme si nakonec také zazpívali. Den se mi moc líbil. K. Škvárová 5. ročník
Vystoupení žáků v Domově seniorů v Rožmitále pod Třemšínem 21. října 2024
V pondělí 21. října jsme vyrazili do Rožmitálu pod Třemšínem do domova seniorů. Jeli jsme vystoupit s naší hrou Cesta do Afriky. Ráno bylo docela napínavé, byli jsme totiž ve škole už úplně všichni, ale stále nedorazil Jenda, který hraje v příběhu hlavní roli – tatínka. Bez něj by to byla špatné, ale nakonec samozřejmě dorazil, sice s berlemi, ale byl tam, všichni jsme měli radost. Po příjezdu jsme se převlékli na vystoupení. Dědečci a babičky vypadali, že se jim naše vystoupení moc líbilo. Někteří i plakali. Po vystoupení jsme jim ještě rozdali dárečky, které jsme vyráběli ve škole a oni pro nás měli připravené balíčky s dobrotami a také dort. Bylo to hezké. O. Klement 5. ročník
21. 10. jsme byli na výletě na Vysoké u Příbramě. Podívali jsme se do Památníku Antonína Dvořáka, kde byl pro nás připraven koncert. Klavírní trio, klavír, housle violoncelo, nám zahrálo Dvořákovy známé skladby. Nejvíc se mi líbila skladba Humoreska. Pan a paní, kteří nás provázeli programem, nám vyprávěli o životě A. Dvořáka. Dozvěděli jsme se, že Antonín Dvořák se narodil ve vesnici jménem Nelahozeves svému otci, který byl řezníkem a také chtěl, aby se i Antonín vyučil tomuto řemeslu, ale Antonín nejvíce času trávil tím, že se zajímal o hudbu. Když byl starší, docházel na hudební školu. Antonín Dvořák složil operu Rusalka. Na Vysoké pojmenovali po Rusalce i vilu, jmenuje se vila Rusalka. A.Dvořák jednoho dne seděl na židli u stolu spolu s ostatními a najednou se mu udělalo špatně, své rodině řekl, že si jde lehnout. Lehl do postele a ten den zemřel. Tato památeční židle, na které seděl naposled, je stále k vidění ve vile Rusalka. S. Šimková 5. ročník
Drakiáda 15. října 2024
V úterý 15. 10. se bude konat v rámci odpolední družiny od 14.00 h školní „Drakiáda“. Pouštění draků bude probíhat na louce za tratí u čističky odpadních vod. Přinesené draky si děti ráno uloží v tělocvičně.
V případě špatného počasí bude den akce pozměněn.
Sběr kaštanů a žaludů
I v tomto školním roce se budou sbírat kaštany a žaludy. Jejich odvoz je naplánován na začátek listopadu. Do té doby si je žáci ponechají u sebe.
Peněžní odměna za sběr bude dětem předána po ukončení akce.
Na středu 6. 11. je na dopoledne naplánovaný odvoz žaludů a kaštanů. Děti je do školy mohou přinášet zvážené a podepsané už v pondělí 4. 11.. Plody donesené později už nebude možné odvézt.
Informace k projektu Recyklohraní
Školní recyklační program Recyklohraní vznikl v září roku 2008 se záměrem podpořit environmentální výchovu v mateřských, základních a středních školách v České republice. Naše škola se do něj hned v tento rok zapojila.
Cílem projektu je prohloubit znalost žáků v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a drobných elektrozařízení. V naší škole navíc sbíráme i hliníkové obaly. Množství vytříděného odpadu je každému žákovi přepočítáváno na body a na konci školního roku jsou pak všichni zapojení žáci odměněni. Sedm nejlepších z nich získává knižní odměny.
V loňském školním roce se padařilonaší škole získat v tomto projetu skvělé 4. místo mezi zapojenými školami Středočeského kraje.
Recyklohraní rozvíjí vztah dětí k životnímu prostředí formou tematických her, praktických činností, kvízů a menších projektů, ale také přímou účastí dětí na sběru použitých baterií a drobného elektrozařízení.
V letošním školním roce bude sběr a odvoz drobného elektoodpadu soustředěn do dvou vln. Ta podzimní proběhne od 7. do 11. října, jarní bude včas oznámena.
Žádáme Vás proto, vážení rodiče, abyste drobný elektroodpad (nesbíráme velké spotřebiče) do školy přinášeli jen v určeném týdnu. Odvoz sběru v jiné době nemůžeme zajistit.
Děkujeme Vám a věříme, že naše ekologické aktivity pomohou v dětech vytvořit správný přístup k odpadové problematice.
Jiří Sladovník
Projektový den "Malí rybáři" - 27. září 2024
V pátek 27. září se konal projektový den „Malí rybáři“. Na jeho začátku jsme se sešli ve škole a pak šli k rybníku Džbánek. Pan starosta nám tam promítal naučný film „S Jakubem na rybách“. V něm jsme se dozvěděli hodně věcí o rybaření. Třeba jak nahodit prut, jak nakrmit ryby a spoustu dalších věcí. Potom jsme vyšli ven a učili se, jak nahodit prut. Na ohni jsme si opekli buřty, které pro nás připravila obec Tochovice a Rybářský svaz Tochovice. Děkujeme jim za to. Na konec projektu byla pro nás připravena poznávačka, kde jsme se toho hodně dozvěděli o zvířatech, plodech stromů a keřů. Na naučné stezce, kam jsme šli pak, byla zakódovaná písmena a z nich nám vyšla tajenka „KOUZELNÝ PODZIM“. Myslím si, že našemu družstvu tajenka vyšla správně. Na konec projektu jsme tvořili ježka z přírodnin, které jsme si nasbírali. Pak už nás čekala jen cesta do školy. L. Merik 5. ročník